Ploty vypovedajú veľa o svojich majiteľoch. Plot je to prvé, čo okoloidúceho upúta. Niekto preferuje skôr len symbolický predel medzi svojim pozemkom a okolím, niekto stavia takmer ochranný val. Výška plotu je samozrejme závisí nielen od želania stavebníka, ale aj od prostredia, kde bude stáť.
- Výber plotu
- Živé ploty
- Plot z pletiva
- Murované ploty
Symbolické oplotenie (maximálne do výšky 1 m) takmer nevnímame. Zvlášť, ak je lemované okrasnými kríkmi. Takéto oplotenie si dnes môžu dopriať skôr len obyvatelia satelitných mestečiek. Alebo tí, ktorí sa neuzatvárajú pred susedmi, a najmä nemajú strach z vandalov a zlodejov.
Aj takto sa dá vyriešiť oplotenie, kde brána iba oddeľuje určité územie – medzi jednotlivými susedmi už ploty neuvidíme
Výber plotu
Ak si chceme chrániť svoje súkromie a majetok, zvolíme účelové oplotenie (minimálne 1,5 m). Nezabúdajme však, že plot by nemal presahovať výšku 1,8 metra. Potom pôsobí na okoloidúcich skôr ako väzenie. Veľký vplyv na vzhľad majú zvislé stĺpy. Nemalo by ich byť veľa a nemali by byť príliš nápadné, aby nepôsobili násilne. Ťažšie stĺpiky použijeme len u vjazdov alebo u bránky, aby udržali závesy brán a dverí.
Plot by mal vždy ladiť s domom. Mali by sme ctiť farbu alebo materiál použitý na dome.
Je nespočetné množstvo možností, aký plot môžeme zvoliť. Všeobecne môžeme zvoliť prírodné živý plot, pletivo alebo plot murovaný. Každý plot má svoje pre a proti.
Omietnutý tehlový plot so železnými stĺpikmi aj výplňami