Nedeľné prechádzka, kedy sa oko kochá pohľadom do rozkvitnutých predzáhradiek skrze upravené ploty, je už takmer utopickú predstavou. Dnešnému plotu bohužiaľ stále častejšie kladieme za úlohu zabrániť pohľadu do vnútra nášho nedotknuteľného teritória. Musí to tak byť?


Ľahký a jednotný plot pre väčší obytný celok napríklad radových domčekov pôsobí pokojne a nezaťažuje verejný priestor.

Naozaj, stavebné právo pred sto rokmi myslelo na toho, kto ulicou prechádza.Dnes tvrdíme, že v dnešnej menej bezpečné dobe sa musíme chrániť pred zlodejmi. A z ulíc sa tak stávajú nevľúdne komunikačné koridory. Ochráni nás však plot alebo dokonca múr? Nie sú spoľahlivejšie zabezpečovacie systémy, ktoré dokážu ustrážiť trebárs aj celý pozemok?

Veď stavba ťažkého nepreniknuteľného plotu rozhodne nie je lacnou záležitosťou.Ľahký jednoduchý plot a zabezpečovací systém môže byť dokonca investíciou menej náročnú. Je preto skutočne pravdepodobnejšie, že viac ako po bezpečí túžime po dokonalom súkromí. Oddeľujeme sa plotmi nielen od očí ulice, ale aj od susedov. Žijeme medzi plotmi.

Prečo plot?

Oplotiť pozemok je naším právom, nie všeobecnou povinnosťou. To znamená, že plot si kupovať nemusíme. V niektorých prípadoch nám to však môže nariadiť stavebný úrad alebo miestny vyhláška, napríklad v staršej zástavbe, kde ploty jednotlivých pozemkov tvoria jednotnú líniu. Tam, kde to miestne pomery dovolia, napríklad pred radovými domčekmi, môže byť najlepším riešením nestavať plot vôbec. Ulica získa na vzdušnosti a priestoru. V mnohých európskych krajinách to tak býva aj u jednotlivých domov, pozemky sa často vyznačujú iba symbolicky, vymedzujú ich nízke živé plôtiky alebo len záhony kvetín.

U nás je plot všeobecnou zvyklosťou. Určite nám dodáva pocit bezpečia a súkromia, upozorňuje prichádzajúceho, kde je hranica súkromného pozemku, na ktorý bez súhlasu majiteľa nesmie vstúpiť. Bráni voľnému vstupu ľudí a zvierat na pozemok alebo vybehnutie detí a domácich zvierat von. Ako sme však povedali: na úkor vzhľadu našich miest i dedín. Diskontinuálny rytmus stĺpikov a plotových polí, všehochuť materiálov a tvarov podľa rozviate ľudovej tvorivosti varujú, že by sme mali starostlivo a so vkusom premýšľať, aký plot odprevadí každého okoloidúceho. Aký plot nás každý deň privíta.

Chapters: | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Next |

Najčítanejšie články

Oplotenie pozemku

Nedeľné prechádzka, kedy sa oko kochá pohľadom do rozkvitnutých predzáhradiek ...

Oplotenie stavieb

Stavba domu sa bez uskladnenia materiálu, jeho dopravy a priestorov ...

Oplotenie záhrady

Najvýznamnejšou funkciou oplotenia je od nepamäti ochrana pozemku a majetku ...

Novinka: oplotenie Z

Oplotenie Zenturo® predstavuje univerzálne riešenie pre neobmedzené moderné oplotenie a ...

Novinka: Bekafor Pre

Bekafor® Prestige je exkluzívny a dekoratívny panelový systém oplotenia, ktorý ...